title

Egzotarium w Sosnowcu

 

Można tu spędzić czas wśród pięknej i bujnej zieleni, a także w towarzystwie dość egzotycznych zwierząt.

Ocena odwiedzających:

Dodaj swoją recenzję u dołu strony!

Nikt jeszcze nie ocenił

Adres: Sosnowiec;

Województwo: śląskie

Współrzędne GPS: 50.283104N, W

Telefony: 32 299 64 45

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?

Za szybami egzotarium rośnie dość gęsto około 80 gatunków roślin z różnych części świata, takich które w naturze rosną na terenach pustynnych, półpustynnych, w amerykańskich i azjatyckich tropikach, w klimacie śródziemnomorskim i na wyspach oceanicznych.

Godziny otwarcia:

Codziennie oprócz poniedziałków
1 kwiecień – 31 październik
10:00 – 18:00
1 listopad – 31 marzec
10:00 – 17:00

Ceny biletów:

Bilet normalny: 3 zł
Bilet ulgowy: 2 zł

W sieci:

www

WYBRANE ZDJĘCIA

egzotarium 1

egzotarium 2

egzotarium 3

egzotarium 4

Plany

Nie dodano

Zdjęcia

Filmy

Nie dodano

Rośliny

Część botaniczna Egzotarium obejmuje rośliny z różnych stref klimatycznych i geograficznych świata. Należą do różnych grup ekologicznych i reprezentują określone formacje roślinne: pustynne i półpustynne, tropiki amerykańskie i azjatyckie, formacje ciepłego klimatu śródziemnomorskiego, wysp oceanicznych i inne. Znajdziemy tu między innymi: sukulenty, wilczomlecze, opuncje, aloesy, liany, palmy, egzotyczne rośliny zielne, należące do grupy roślin dekoracyjnych, jak np. kliwie czy anturium.

Historia

Teren jest wydzielony i ogrodzony z widoczną szklarnią palmiarni od strony wejścia z alejki. Jest to pozostałość miejskiego parku założonego w 1935 roku. Składał się on niegdyś z ogrodów botanicznych i palmiarni. W czasie II wojny światowej mocno zniszczony. Zrekonstruowany w latach 1954–1956 jako wydzielony teren, placówka dydaktyczna. Powstało dzięki Komitetowi Budowy Egzotarium przy Zarządzie Zieleni Miejskiej – grupie hobbystów-zapaleńców, którzy mieli wizję stworzenia w Sosnowcu minizoo z różnymi egzotycznymi roślinami i zwierzętami.

Ciekawostki

Stała ekspozycja zwierząt w Egzotarium obejmuje głównie ryby i gady. Szczególnie cenna jest kolekcja egzotycznych ryb akwariowych. Obejmuje ona około 40 gatunków, przy czym najbardziej atrakcyjna jest kolekcja pielęgnic. Faunę gadów reprezentuje tu około 15 gatunków, w tym: krokodyl nilowy, boa tęczowy, pyton tygrysi i siatkowy, 6 gatunków żółwi.

Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:

Wikipedia

Frantkiwendrowniczki

Ogród zgłosił:

Andrzej Nowiński ‚Zieleń we wnętrzach’

Wydarzenia

Nie dodano

Źródła zdjęć - pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści - przejdź do zakładki "Więcej Informacji" (powyżej).

ZNASZ MIEJSCE, KTÓREGO NIE MAMY?

ZGŁOŚ JE DO NAS

PODOBA CI SIĘ TEN PROJEKT?

POMÓŻ MAPIE FINANSOWO

CHCESZ GO WSPÓŁTWORZYĆ?

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

NAPISZ RECENZJĘ: