Warning: Declaration of GMW_Global_Maps_Addon::form_settings_groups() should be compatible with GMW_Addon::form_settings_groups($settings_groups = Array, $form = Array) in /home/users/pracowniaoop/public_html/oop.org.pl/wp-content/plugins/gmw-global-maps/gmw-global-maps.php on line 210
Ogrodowa Mapa Polski | Bulwary Młodości (Bulwary Straceńskie) - Ogrodowa Mapa Polski
title

Bulwary Młodości (Bulwary Straceńskie)

 

Park nad potokiem z widokiem na góry

Ocena odwiedzających:

Dodaj swoją recenzję u dołu strony!

Nikt jeszcze nie ocenił

Adres: Bielsko-Biała;

Województwo: śląskie

Współrzędne GPS: 49.800175N, W

Telefony:

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?

Bulwary Młodości znajdują się w Bielsku Białej w dzielnicy Leszczyny. Teren, położony jest w południowo- wschodniej części miasta, u podnóża gór Beskidu Małego.
Jest to szeroki na około 50-60 m oraz długi na kilometr pas stosunkowo płaskiego terenu, ciągnącego się wzdłuż ważnej w komunikacji miasta ul. Górskiej. Najważniejszym elementem obszaru jest niewielki potok Straconka wypływający z pobliskich gór, od którego Bulwary nazywane są potocznie Straceńskimi. Początkowo był to dziki potok swobodnie meandrujący między górskimi dolinami, obecnie jego korytem niestety jest betonowo-kamienna rynna, w którą został obudowany w latach 60-tych XX wieku.

Teren Bulwarów Młodości ma powierzchnię około 7 ha. Teren dzięki ograniczeniu od strony drogi skarpami oraz bujną roślinnością sprawia wrażenie bezpiecznej enklawy mimo sąsiedztwa ruchliwej drogi.

Obszar posiada wysokie walory widokowe w postaci powiązań widokowych z malowniczymi szczytami Beskidu Małego oraz Beskidu Śląskiego. Drugim ważnym atutem jest obecność górskiego potoku, który oferuje ochłodę w upalne dni. Bulwary są również atrakcyjnym miejscem do rozpoczęcia wycieczki w pobliskie góry Beskidu Małego.
Niestety teren ten jest bardzo zaniedbany, brakuje utwardzonych ścieżek umożliwiających spacery w deszczowe dni, elementy małej architektury są w większości zdewastowane. Nie posiada obecnie jakiejkolwiek kompozycji projektowej, każda ławka, każda kładka czy mostek są inne, brak tym elementom wspólnego mianownika.
W 2015 roku rozpoczęto prace ziemne mające na celu rewitalizację terenu, jednak zamierzony efekt końcowy nie jest znany. Wiadomo iż projekt zakłada, że na terenie położonym wzdłuż potoku Straconka powstanie między innymi ścieżka rowerowa, chodnik dla pieszych, dwa zadaszone stanowiska do grillowania, skatepark, pięć placów zabaw, dwa boiska wielofunkcyjne o sztucznej nawierzchni, jedno boisko trawiaste, a także dwie siłownie na świeżym powietrzu. Atrakcjom tym towarzyszyć mają elementy małej architektury
w postaci ławek, stolików i oświetlenia.

Godziny otwarcia:

Park otwarty całą dobę

Ceny biletów:

Wstęp bezpłatny

W sieci:

www

WYBRANE ZDJĘCIA

2013-05-19 13.57.24

2013-05-19 14.05.15

2013-05-19 13.32.05

IMG_1981

Rośliny

Według Mapy Roślinności Potencjalnej Polski opracowanej przez J.M. Matuszkiewicza obszar znajduje się na terenie Podgórskiego łęgu jesionowego. Takie siedlisko wykształciłoby się na omawianym gdyby zaprzestać w tym rejonie działalności człowieka. Obecnie na tereny potoku Straconka silnie oddziałuje w większości destrukcyjna działalność człowieka. Wybetonowanie koryta potoku, postępujące wycinanie drzew, ciasna zabudowa mieszkaniowa oraz elementy infrastruktury drogowej w bezpośrednim sąsiedztwie potoku negatywnie wpłynęły na jakość przyrodniczą obszaru. Zmienił się zdecydowanie udział gatunkowy drzew – zdecydowaną przewagę osiągnęła obecnie Alnus glutinosa czyli olcha czarna jedynie z domieszką Fraxinus Excelsior – jesiona wyniosłego.

Zieleń na terenie Bulwarów występuje w postaci w większości naturalnych skupisk drzew i krzewów oraz roślinności łąkowej, została ona podzielona na trzy główne grupy.

  1. część południowa – naturalne pozostałości zarośli łęgowych ze zdecydowaną przewagą Alnus glutinosa z udziałem Acer platanoides, Acer pseudoplatanus, Fraxinus excelsior, Salix oraz domieszką Cratageus sp.
  2. część środkowa – roślinność łąkowa
  3. część północna – nasadzenia alejowych drzew ze zdecydowaną przewagą Acer pseudoplatanus i Acer platanoides, z udziałem Alnus glutinosa, Fraxinus excelsior, Salix s Między drzewami alejowymi występują dziczejące krzewy Rosa canina, Rosa rugosa, Symphoricarpos sp.

Historia

Brak dokładnych informacji wyjaśniających okoliczności powstania Bulwarów Młodości.

Obszar Bulwarów nie posiada żadnych walorów historycznych, ponieważ dotychczas był jedynie chętnie użytkowanym, mocno zaniedbanym terenem zieleni miejskiej bez jakichkolwiek wcześniejszych założeń projektowych.

Teren towarzyszy potokowi Straconka który jest prawobrzeżnym dopływem rzeki Białej. Potok przez większą część czasu płynie bardzo spokojnie, jednak w historii zdążały się groźne wylewy zwłaszcza w miesiącach czerwiec – lipiec, które powodowały wiele zniszczeń (m.in. uszkodzone drogi, zerwane mosty i kładki).

W latach 60-tych XX wieku zdecydowano się na zastosowanie bardzo niekorzystnego dla środowiska przyrodniczego rozwiązanie zabudowy żłobowej. Potok ujęto w betonowo kamienną rynnę – tego typu rozwiązania hydrotechniczne niszczą życie biologiczne każdego cieku wodnego, odbierając mu jego najważniejszą rolę korytarza ekologicznego.

W latach 2014-2015 w obrębie bulwarów wybudowano 3 parkingi, dzięki którym powstały miejsca postojowe dla odwiedzających teren. Jednak ich budowa spowodowała sporą wycinkę drzewostanu, przeciw której organizowane były aktywne protesty przeciwników. W 2015 roku rozpoczęto prace ziemne prowadzące do rewitalizacji tego terenu, których zakończenie planowane jest na 2017 rok.

Ciekawostki

UWARUNKOWANIA KOMUNIKACYJNE

Obszar położony jest w dzielnicy Leszczyny, na obrzeżu miasta. Wzdłuż Bulwarów ciągnie się jedna z głównych ulic miasta – ul. Górska. Teren ma dość dobre połączenie komunikacyjne z centrum miasta – samochodem oraz za pomocą transportu autobusowego. W sąsiedztwie znajdują się 3 parkingi oraz 2 przystanki autobusowe (linie MZK nr 11, 35). W pobliżu Bulwarów ulica Górska krzyżuje się również z jedną z głównych ulic miasta – ulicą Żywiecką. Przez teren przebiega ścieżka rowerowa okrążająca miasto. Nieco dalej znajduje się stacja kolejowa, a ponad terenem Bulwarów przebiega droga ekspresowa Bielsko-Biała – Żywiec o charakterze ponadlokalnym, z którą nie ma połączenia w najbliższym otoczeniu.

CHARAKTERYSTYKA NAJBLIŻSZEGO OTOCZENIA

Bulwary Straceńskie otoczone są głównie przez zabudowę mieszkaniową jedno- lub wielorodzinną ze względu na swoje położenie na obrzeżu miasta. W mniejszym stopniu występuje w tej okolicy zabudowa mieszkaniowo-usługowa oraz usługowa. W pobliżu terenu znajduje się również szkoła, przedszkola, kościół. Bulwary położone są w bliskim sąsiedztwie Parku Krajobrazowego Beskidu Małego oraz dalszym Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego, co znacznie podnosi walory tego miejsca.

Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:

https://www.beskidzka24.pl/bielsko-biala/artykul,bulwary_stracenskie_beda_jak_malowane_ale_milion_to_za_malo,35328.html

https://www.dziennikzachodni.pl/artykul/612927,bulwary-stracenskie-w-bielskubialej-czyli-stracone-pieniadze-zdjecia,id,t.html

https://www.dziennikzachodni.pl/artykul/900264,bielsko-biala-czy-bulwary-stracenskie-to-bulwary,id,t.html

https://www.bielsko.biala.pl/aktualnosci/26230/bulwary-niczym-blonia

https://www.inwestycje.blog.bielsko.pl/blog_news,2952.html

Park zgłosiła:

Weronika Gacek

Wydarzenia

Spotkania biegowe, zawody narciarstwa biegowego i nordic walking.

Źródła zdjęć - pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści - przejdź do zakładki "Więcej Informacji" (powyżej).

ZNASZ MIEJSCE, KTÓREGO NIE MAMY?

ZGŁOŚ JE DO NAS

PODOBA CI SIĘ TEN PROJEKT?

POMÓŻ MAPIE FINANSOWO

CHCESZ GO WSPÓŁTWORZYĆ?

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

NAPISZ RECENZJĘ: