title

Barokowy Ogród w Nieborowie

 

Ogród barokowy w stylu francuskim.

Ocena odwiedzających:

Dodaj swoją recenzję u dołu strony!

Nikt jeszcze nie ocenił

Adres: [gmw_post_info info="city, zipcode, street" divider=", "];

Województwo: [gmw_post_info info="state" divider=""]

Współrzędne GPS: [gmw_post_info info="lat" divider=""]N, [gmw_post_info info="long" divider=""]W

Telefony: [gmw_post_info info="phone" divider=""]

[gmw_single_location item_type="post" elements="map,directions_link" address_fields="address,state" units="k" map_height="450px" map_width="100%" map_type="ROADMAP" zoom_level="13" scrollwheel_map_zoom="0" item_info_window="title,address,distance" user_map_icon="0" user_info_window="" no_location_message="Błąd mapy. Zgłoś nam to poniżej!"]

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?
Ogród barokowy w stylu regularnym (francuskim) w Nieborowie zaprojektowany został w ostatniej dekadzie XVII w. prawdopodobnie przez Tylmana z Gameren i rozbudowany w 70. latach XVIII wieku przez Szymona Bogumiła Zuga. Dominują w nim rodzine gatunki drzew, ale najbardziej okazałe są dwa platany posadzone ok. roku 1770.
Zgodnie z założeniami francuskiej szkoły ogrodowej Le Notre’a, które upowszechniły się na ziemiach polskich w latach 1720-1760, ogród nieborowski posiada położone przed południową elewacją pałacu partery kwiatowe i niskie labirynty bukszpanowe oraz szeroką aleję lipową z trawnikiem dywanowym wytyczoną na osi założenia pałacowego, otoczoną symetrycznie rozplanowanymi po obu jej bokach gabinetami i boskietami, uformowanymi ze strzyżonych szpalerów grabowo-lipowych.
Od strony zachodniej ogród opiera sie o wielki kanał zaprojektowany w kształcie węgielnicy. Za kanałem znajduje się park krajobrazowy, zaś po stronie wschodniej ogrodu zabudowania gospodarcze, zbudowane w końcu XVIII wieku: oranżerie, stajnia, wozownia oraz domki oficjalistów dworskich. Po stronie północnej pałacu, w okolicy dziedzińca dojazdowego położony jest Pawilon Myśliwski, mieszczący dzisiaj pokoje gościnne, zaś bliżej bramy budynek Manufaktury, wzniesiony przez Szymona Bogumiła Zuga, w którym znajduje się obecnie pracownia ceramiki artystycznej i biura administracji muzeum.

 

Godziny otwarcia:

[gmw_post_info info=”days”]
1 marca – 30 kwietnia
środa – niedziela / godz. 10.00–16.00 (Świątynia Diany w Arkadii czynna od 15 kwietnia; Niedziela Wielkanocna i Poniedziałek Wielkanocny – wstęp wolny, godz.  10.00–16.00)
wtorek – wstęp wolny
1 maja – 30 czerwca
wtorek – niedziela / godz. 10.00–20.00
poniedziałek – wstęp wolny
1 lipca – 16 września
wtorek – piątek / godz. 10.00–18.00
soboty, niedziele, święta  / godz. 10.00–20.00
poniedziałek – wstęp wolny
17 września – 30 września
wtorek – piątek / godz. 10.00–16.00
soboty, niedziele / godz. 10.00–18.00
poniedziałek – wstęp wolny
1 października – 31 października
wtorek – niedziela / godz. 10.00–16.00 (wtorek – wstęp wolny)
poniedziałek – zamknięte dla zwiedzających

Ceny biletów:

Pałac, Ogród, Manufaktura Majoliki
22 zł – normalny
13 zł – ulgowy
50 zł – bilet rodzinny (dwie osoby dorosłe, dzieci do lat 18, maksymalnie 6 osób)
1 zł – dzieci 7–16 lat
Ogród i Manufaktura Majoliki
12 zł – normalny
8 zł – ulgowy
1 zł – dzieci 7–16 lat

 

W sieci:

www  facebook

WYBRANE ZDJĘCIA

nieborow 1

nieborow 2

nieborow 3

nieborow 4

Plany

nieborow plan

Zdjęcia

Filmy

Nie dodano

Rośliny

Stara oranżeria
W dwóch pomieszczeniach Starej Oranżerii znajduje się kolekcja rodzimych i egzotycznych roślin. Obecnie budynek jest otwarty dla zwiedzających.

Historia

Stara oranżeria
Budynek został wzniesiony przed 1790 rokiem według planów Szymona Bogumiła Zuga. Fryz i architraw wykonane są z potężnych belek drewnianych. Bryłę zdobią kolumnada toskańska oraz drewniany fryz i architraw. We wnętrzu zachowała się stara instalacja ogrzewania kanałowego-kominowego.

Nowa oranżeria
Budowla wzniesiona około 1796 roku i rozebrana w połowie XIX wieku została częściowo zrekonstruowana na początku lat 50. XX wieku. Pierwotnie był to murowany budynek klasycystyczny o elewacji południowej w porządku toskańskim. Służył do przechowywania i hodowli drzewek pomarańczowych i cytrynowych zakupionych w 1795 roku przez Michała Hieronima Radziwiłła. Twórcą Nowej Oranżerii był Szymon Bogumił Zug, a autorem projektu zrekonstruowanej części budynku – Gerard Ciołek.

Stajnie i wozownie
Budynek stajni, wzniesiony zapewne przez Szymona Bogumiła Zuga, był wielokrotnie przekształcany, ostatnie zmiany wprowadzono przed 1967 rokiem. Obecny kształt architektoniczny zawdzięcza przebudowie pod koniec lat 30. XIX wieku według projektu Karola Fehrmana. Budynek wozowni został wzniesiony na planie węgielnicy według projektu Szymona Bogumiła Zuga. W elewacji północnej i zachodniej rozmieszczonych zostało dwanaście wrót. Budowla nakryta jest czterospadowym dachem gontowym i ozdobiona boniowaniem pasmowym.

Pawilon Myśliwski

Położony w sąsiedztwie pałacu Pawilon Myśliwski to dawna oficyna kuchenna.  Piętrowa budowla została wzniesiona na planie wydłużonego prostokąta, z płaskim ryzalitem trzyosiowym pośrodku elewacji wschodniej, zwieńczonym trójkątnym szczytem. Narożniki budynku i ryzalit są boniowane. Dwa skrajne okna w elewacji wschodniej od strony dziedzińca głównego mają obramienia profilowane i są oddzielone od pozostałych boniowanymi pasami. Mansardowe okienka na krańcach krytego dachówką holenderską dachu powstały po wbudowaniu w strych pokojów mieszkalnych w 1918 roku.
W kilkakrotnie przebudowywanym budynku stale mieściła się kuchnia pałacowa. Inwentarz z 1774 roku wspomina, że była to jednokondygnacjowa oficyna murowana, kryta gontem. Mieściły się tam izba piekarska, spiżarnie oraz pomieszczenia mieszkalne.
Manufaktura

Oficyna zwana Manufakturą została wzniesiona w 1776 roku według projektu Szymona Bogumiła Zuga. Pierwotnie budynek pełnił funkcję browaru. Rozbudowano go w 1775 roku. Klasycystyczna budowla złożona jest z korpusu głównego oraz dwóch skrzydeł bocznych.

Wnętrze dawnego browaru zostało przekształcone w latach 1880–1881, kiedy zakładano tu fabrykę majoliki, ale układ bryły budowli zachował się bez większych zmian. Elewacja wschodnia obejmuje szczyty skrzydeł bocznych, ścianę wysuniętego korpusu głównego oraz wieloboczny ryzalit, wywyższony przez łamany dach z oknami w mansardach.

Domek Ogrodnika
Niewielka murowana oficynka znajduje się na południowy wschód od pałacu. Zbudowana została prawdopodobnie w połowie XIX wieku. Bryła budowli jest nieregularna i jednotraktowa. Do Domku Ogrodnika przylega wielka sklepiona piwnica z poddaszem, pełniąca funkcję lodowni. Dawna lodownia to jednokondygnacyjny budynek murowany z poddaszem. Posiada dwuspadowy kryty gontem dach oraz więźbę dachową konstrukcji drewnianej.
Domki oficjalistów
Domki oficjalistów (północny i południowy) położone od strony wschodniej to murowane budynki jednokondygnacjowe i dwutraktowe. Wewnątrz po bokach znajdują się centralnie usytuowane sienie oraz dwie izby nakryte modrzewiowymi stropami.
Budynki okrywa dach gontowy z więźbą krokwiowo-jętkową.
Kordegarda
Okrągły budynek, dawniej zwany Portiernią, został wzniesiony około 1890 roku. W tym czasie zbudowano również nową bramę, składającą się z dwóch murowanych filarów, na których zamocowano dwuskrzydłowe żelazne wrota, oraz nowe murowane ogrodzenie.

Ciekawostki

Nie dodano

Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:

Barokowy ogród w Nieborowie

Ogród zgłosił:

Andrzej Nowiński ‚Zieleń we wnętrzach’

Wydarzenia

Nie dodano

Źródła zdjęć - pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści - przejdź do zakładki "Więcej Informacji" (powyżej).

Miejsca w pobliżu

[gmw_nearby_locations item_type="posts" post_types="page" nearby="item" units="kilometers" radius="100" results_count="5" orderby="distance" get_directions="Wskazówki dojazdu" no_results_message="W promieniu 100 km nie znaleźliśmy żadnego miejsca" show_map="0" show_distance="true" show_random="0" results_template="default"]

ZNASZ MIEJSCE, KTÓREGO NIE MAMY?

ZGŁOŚ JE DO NAS

PODOBA CI SIĘ TEN PROJEKT?

POMÓŻ MAPIE FINANSOWO

CHCESZ GO WSPÓŁTWORZYĆ?

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

NAPISZ RECENZJĘ: