
Barokowy Ogród w Nieborowie
Ogród barokowy w stylu francuskim.
Ocena odwiedzających:
Dodaj swoją recenzję u dołu strony!
Kategoria:
Parki, skwery, zieleń publiczna
Szybka orientacja:
kawiarnia, kolekcje roślin, ogrody tematyczne, organizacja imprez, ozdobne obiekty wodne, parking, toalety, wstęp płatny
Adres: [gmw_post_info info="city, zipcode, street" divider=", "];
Województwo: [gmw_post_info info="state" divider=""]
Współrzędne GPS: [gmw_post_info info="lat" divider=""]N, [gmw_post_info info="long" divider=""]W
Telefony: [gmw_post_info info="phone" divider=""]
[gmw_single_location item_type="post" elements="map,directions_link" address_fields="address,state" units="k" map_height="450px" map_width="100%" map_type="ROADMAP" zoom_level="13" scrollwheel_map_zoom="0" item_info_window="title,address,distance" user_map_icon="0" user_info_window="" no_location_message="Błąd mapy. Zgłoś nam to poniżej!"]
DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?
Godziny otwarcia:
[gmw_post_info info=”days”]Ceny biletów:
W sieci:
Rośliny
Stara oranżeria
W dwóch pomieszczeniach Starej Oranżerii znajduje się kolekcja rodzimych i egzotycznych roślin. Obecnie budynek jest otwarty dla zwiedzających.
Historia
Stara oranżeria
Budynek został wzniesiony przed 1790 rokiem według planów Szymona Bogumiła Zuga. Fryz i architraw wykonane są z potężnych belek drewnianych. Bryłę zdobią kolumnada toskańska oraz drewniany fryz i architraw. We wnętrzu zachowała się stara instalacja ogrzewania kanałowego-kominowego.
Nowa oranżeria
Budowla wzniesiona około 1796 roku i rozebrana w połowie XIX wieku została częściowo zrekonstruowana na początku lat 50. XX wieku. Pierwotnie był to murowany budynek klasycystyczny o elewacji południowej w porządku toskańskim. Służył do przechowywania i hodowli drzewek pomarańczowych i cytrynowych zakupionych w 1795 roku przez Michała Hieronima Radziwiłła. Twórcą Nowej Oranżerii był Szymon Bogumił Zug, a autorem projektu zrekonstruowanej części budynku – Gerard Ciołek.
Stajnie i wozownie
Budynek stajni, wzniesiony zapewne przez Szymona Bogumiła Zuga, był wielokrotnie przekształcany, ostatnie zmiany wprowadzono przed 1967 rokiem. Obecny kształt architektoniczny zawdzięcza przebudowie pod koniec lat 30. XIX wieku według projektu Karola Fehrmana. Budynek wozowni został wzniesiony na planie węgielnicy według projektu Szymona Bogumiła Zuga. W elewacji północnej i zachodniej rozmieszczonych zostało dwanaście wrót. Budowla nakryta jest czterospadowym dachem gontowym i ozdobiona boniowaniem pasmowym.
Pawilon Myśliwski
Wnętrze dawnego browaru zostało przekształcone w latach 1880–1881, kiedy zakładano tu fabrykę majoliki, ale układ bryły budowli zachował się bez większych zmian. Elewacja wschodnia obejmuje szczyty skrzydeł bocznych, ścianę wysuniętego korpusu głównego oraz wieloboczny ryzalit, wywyższony przez łamany dach z oknami w mansardach.
Niewielka murowana oficynka znajduje się na południowy wschód od pałacu. Zbudowana została prawdopodobnie w połowie XIX wieku. Bryła budowli jest nieregularna i jednotraktowa. Do Domku Ogrodnika przylega wielka sklepiona piwnica z poddaszem, pełniąca funkcję lodowni. Dawna lodownia to jednokondygnacyjny budynek murowany z poddaszem. Posiada dwuspadowy kryty gontem dach oraz więźbę dachową konstrukcji drewnianej.
Domki oficjalistów (północny i południowy) położone od strony wschodniej to murowane budynki jednokondygnacjowe i dwutraktowe. Wewnątrz po bokach znajdują się centralnie usytuowane sienie oraz dwie izby nakryte modrzewiowymi stropami.
Budynki okrywa dach gontowy z więźbą krokwiowo-jętkową.
Okrągły budynek, dawniej zwany Portiernią, został wzniesiony około 1890 roku. W tym czasie zbudowano również nową bramę, składającą się z dwóch murowanych filarów, na których zamocowano dwuskrzydłowe żelazne wrota, oraz nowe murowane ogrodzenie.
Ciekawostki
Nie dodano
Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:
Ogród zgłosił:
Andrzej Nowiński ‚Zieleń we wnętrzach’
Wydarzenia
Nie dodano
Źródła zdjęć - pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści - przejdź do zakładki "Więcej Informacji" (powyżej).
Miejsca w pobliżu
[gmw_nearby_locations item_type="posts" post_types="page" nearby="item" units="kilometers" radius="100" results_count="5" orderby="distance" get_directions="Wskazówki dojazdu" no_results_message="W promieniu 100 km nie znaleźliśmy żadnego miejsca" show_map="0" show_distance="true" show_random="0" results_template="default"]