title

Arboretum Wirty

 

Składa się z dwóch części – leśnej i parkowej.

Ocena odwiedzających:

Dodaj swoją recenzję u dołu strony!

Nikt jeszcze nie ocenił

Adres: Borzechowo;

Województwo: pomorskie

Współrzędne GPS: 53.899799N, W

Telefony: 58 588 35 79

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?

Niewiele zostało w Polsce miejsc takich, jak Arboretum w Wirtach. Jego początki datują się na lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte XIX w. Wysadzono wtedy pierwsze obce gatunki drzew, co było związane z próbami wprowadzania do lasów europejskich drzew szybko rosnących z innych części świata, głównie Ameryki Północnej…

Godziny otwarcia:

Ogród otwarty od 8 do zmierzchu.

Ceny biletów:

Bilet normalny: 2 zł
Bilet ulgowy: 1 zł

Cennik

W sieci:

www

WYBRANE ZDJĘCIA

wirty 1

wirty 2

wirty 3

wirty 4

Plany

wirty plan

Zdjęcia

Filmy

Nie dodano

Rośliny

Arboretum w Wirtach to najstarsza leśna kolekcja w Polsce. Położone jest na Pojezierzu Starogardzkim, w Krainie Bałtyckiej Pojezierza Kociewskiego, na skraju Borów Tucholskich nad jeziorem Borzechowskim Wielkim. Na 46,32 hektach zgromadzono drzewa i krzewy z różnych części świata z naszej strefy klimatycznej. Kolekcja liczy obecnie około 800 gatunków i odmian, a niektóre z nich są najokazalsze lub najstarsze w Polsce, np.: jodła grecka (największy i najstarszy egzemplarz w Polsce), tulipanowiec amerykański odm. żółtobrzega, orzech pośredni (jedyny egzemplarz w Polsce), żywotnikowiec japoński, żywotnik olbrzymi, modrzew syberyjski i inne. Ogród Dendrologiczny składa się z dwóch części: parkowej liczącej około 7 hektarów i części leśnej.

Historia

W szkółce drzew owocowych w latach 1875-1880 nadleśniczy nadleśnictwa Wirty Adam Putrich wprowadził szpalerowe nasadzenie drzew owocowych, w latach 1890-1898 przy współpracy prof. Adama Schwappacha, założył 29 powierzchni doświadczalnych badających sposoby naturalizacji i aklimatyzacji oraz możliwości wykorzystania gospodarczego drzew obcego pochodzenia. Założono księgi, w których zapisywano obserwacje, a do wybuchu I wojny światowej wyniki badań publikowano w fachowych pismach. W zapisach tych brak jest informacji o pochodzeniu materiału szkółkarskiego. Na przełomie XIX i XX zgromadzono tu wielką kolekcję róż. W tym czasie przy współpracy z ogrodami botanicznymi w Berlinie i Eberswalde powstała część ogrodu stanowiąca zaczątek ogrodu botanicznego z kolekcją dendrologiczną. Pierwszą inwentaryzację ogrodu i charakterystykę gatunków przeprowadzono w 1924. Kolejny spis został dokonany w latach 1955-1958. Zarejestrowano 90 gatunków drzew liściastych i 140 iglastych. Do lat pięćdziesiątych XX w. staraniem nadleśniczych Kazimierza Szulisławskiego i Józefa Pozorskiego wzbogacono kolekcję o nową aleję drzew egzotycznych i zajmujące około 0,44 ha alpinarium. W latach 1984-1988 zasadzono m.in. wiele drzew dalekowschodnich oraz rozpoczęto prace projektowe nowego układu przestrzennego. Obecnie powiększono powierzchnię ogrodu włączając tereny dawnych szkółek i rozbudowano skalny ogród. W utrzymaniu i rozbudowie ogrodu oraz w pracach badawczych czynnie uczestniczy, obok służby leśnej, Instytut Dendrologii PAN w Kórniku oraz prof. dr hab. Urszula Nawrocka-Grześkowiak z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Ciekawostki

Na terenie arboretum znajduje się grób syna założyciela ogrodu Adama Putricha.

Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:

Zblewo.pl

Wikipedia

Ogród zgłosił:

Andrzej Nowiński ‚Zieleń we wnętrzach’

Wydarzenia

Aktualności

Źródła zdjęć - pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści - przejdź do zakładki "Więcej Informacji" (powyżej).

ZNASZ MIEJSCE, KTÓREGO NIE MAMY?

ZGŁOŚ JE DO NAS

PODOBA CI SIĘ TEN PROJEKT?

POMÓŻ MAPIE FINANSOWO

CHCESZ GO WSPÓŁTWORZYĆ?

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

NAPISZ RECENZJĘ: