title

Arboretum w Nietkowie

 

Arboretum zajmuje powierzchnię 1,85 ha.

Ocena odwiedzających:

Dodaj swoją recenzję u dołu strony!

Nikt jeszcze nie ocenił

Adres: Nietków;

Województwo: lubuskie

Współrzędne GPS: 52.027374N, W

Telefony:

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?

Arboretum ma charakter kolekcji okazowej gatunków i odmian ozdobnych. Nie można jednoznacznie stwierdzić, czy było zbiorem o charakterze czysto prywatnym (założone przez właściciela ziemskiego), czy też zostało założone jako kolekcja okazowa służąca szkółkom Spaetha do celów reklamowych lub handlowych.

Obiekt został częściowo zniszczony podczas powodzi w 1997 roku (220 drzew zostało usuniętych za zgodą Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody), obecnie trwają starania o renowację ogrodu i usunięcie zniszczeń po powodzi.

Godziny otwarcia:

Ceny biletów:

W sieci:

www

WYBRANE ZDJĘCIA

nietkow 1

nietkow 2

nietkow 3

nietkow 4

Plany

Nie dodano

Zdjęcia

Filmy

Nie dodano

Rośliny

W kolekcji znajdują się egzotyczne drzewa iglaste i liściaste (około 150 gatunków) oraz zbiór obrazujący zmienność w obrębie rodzajów, takich jak: buki, dęby, klony, lipy, graby i jesiony.

Historia

Grafowie von Rothenburg pod koniec XIX wieku stali się wielkimi orędownikami sprowadzenia na teren ich posiadłości niezwykle rzadkich okazów drzew i krzewów. W odległości 1,5 km od wsi, przy dzisiejszej drodze na Boryń, w lesie porośniętym wówczas dębami w latach 1893 – 1895 założyli, przy ogromnych nakładach finansowych, tzw. „Gaj drzew iglastych”. Obok niespotykanych w tej części Europy drzew liściastych właściciele Niekowa postarali się o posadzenie w tym miejscu ponad 100 różnych gatunków drzew i krzewów iglastych (m.in. jałowiec wirginijski, sosna wejmutka, cyprysik Lawsona, choina kanadyjska, żywotnikowiec japoński, świerk czarny, sosna smołowa, jodła kalifornijska i inne). Wszystkie drzewa zostały zasadzone w regularnych odstępach, w ten sposób, by większość z nich – mimo różnego tempa wzrostu – mogła naturalnie się rozwinąć. W latach 30-tych XX wieku dokonano spisania z natury drzewostanu.
Nasadzeń dokonywała firma „Späth” z Berlina. Założona co prawda w 1740 roku, jednak dopiero po przejęciu jej przez Franza Ludwiga Späth w 1863 roku nastawiła się na prowadzenie szkółki rzadko spotykanych odmian drzew i krzewów. Sam Franz Ludwig Späth znany bardziej w Niemczech jako Louis Späth kupił w drugiej połowie XIX wieku w Berlinie ponad 120 hektarów ziemi, wybudował dworek, obecnie jest to część Uniwersytetu Humboldta, a w 1879 roku założył wokół niego arboretum w stylu ogrodu angielskiego. Na terenie arboretum w Nietkowie znajduje się zniszczony grobowiec Grafów von Rothenburg. Byli tam chowani potomkowie księcia Fryderyka Wilhelma Konstantyna von Hohenzollern – Hechingen. Jednyny ocalały postument z imieniem i nazwiskiem jednego z nich znajduje się na terenie cmentarza komunalnego w Czerwieńsku.

Ciekawostki

Arboretum w Nietkowie wpisane jest do rejestru zabytków województwa lubuskiego pod numerem 3363 i podlega ochronie konserwatorskiej.

Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:

Wikipedia

Parki i Ogrody

Nietków

Ogród zgłosił:

Andrzej Nowiński ‚Zieleń we wnętrzach’

Wydarzenia

Nie dodano

Źródła zdjęć - pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści - przejdź do zakładki "Więcej Informacji" (powyżej).

ZNASZ MIEJSCE, KTÓREGO NIE MAMY?

ZGŁOŚ JE DO NAS

PODOBA CI SIĘ TEN PROJEKT?

POMÓŻ MAPIE FINANSOWO

CHCESZ GO WSPÓŁTWORZYĆ?

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

NAPISZ RECENZJĘ: