title

Arboretum w Marculach

 

Ogród o powierzchni 7,9 ha.

Ocena odwiedzających:

Dodaj swoją recenzję u dołu strony!

Nikt jeszcze nie ocenił

Adres: ;

Województwo: mazowieckie

Współrzędne GPS: 51.094604N, W

Telefony: 48 61 60 077

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?

Organem prowadzącym jest Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu. Jest częścią Centrum Edukacji Przyrodniczej w skład którego wchodzi także minimuzeum leśne. Całość utrzymana jest w charakterze parku.
Arboretum spełnia zadania polegające na szerzeniu i popularyzacji wiedzy botanicznej i leśnej oraz kultury ogrodniczej wśród szerokich rzesz społeczeństwa. Jest miejscem rekreacyjno – wypoczynkowym oraz terenem gdzie można nabyć praktyczną wiedzę z zakresu ogrodnictwa.

Godziny otwarcia:

Ceny biletów:

W sieci:

www

WYBRANE ZDJĘCIA

marcule 1

marcule 2

marcule 3

marcule 5

Plany

Nie dodano

Zdjęcia

Filmy

Nie dodano

Rośliny

Zgromadzono ponad 600 gatunków drzew i krzewów rodzimego pochodzenia oraz całej strefy klimatu umiarkowanego.
Cel naukowy jest realizowany przez obserwacje nad wzrostem, rozwojem i zdrowotnością uprawianych gatunków i odmian w warunkach środkowej Polski. W przypadku gatunków obcych obserwowana jest reakcja biologiczna introdukowanych drzew i krzewów na nowe dla nich warunki środowiska i stopień ich adaptacji do tych warunków. Szczególnie ważnym elementem są obserwacje nad odpornością na mróz. Na podstawie wieloletnich obserwacji można będzie ocenić przydatność poszczególnych gatunków dla różnych zastosowań. Do tych celów kolekcje roślin są odpowiednio udokumentowane i oznaczone.

Ciekawą i rzadko spotykaną w Alpinariach rośliną jest Delosperma nubigenum z rodziny przypołudnikowatych. Pochodzi z Afryki południowej i należy do sukulentów. Odpowiednio uprawiana potrafi przetrwać nasze surowe zimy. W maju i czerwcu jej kwiaty przypominające małe słońca wprawiają w zachwyt największych znawców roślin. Kolejnym ciekawym działem Arboretum jest dość licznie reprezentowana  rodzina roślin wrzosowatych. Powszechnie uważane za piękne ale kapryśne i wymagające. Wystarczy jednak spełnić kilka warunków aby cieszyły feerią barw od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

W chwili obecnej na powierzchni około 0,30 ha zgromadzono kilkadziesiąt  gatunków i odmian wrzosów, wrzośców, azalii, różaneczników. Najciekawszymi gatunkami są bardzo rzadko notowany w polskich kolekcjach dendrologicznych piękny o każdej porze roku  kwaśnodrzew konwaliowy (Oxydendrum arboreum) oraz bardzo wcześnie kwitnąca azalia kanadyjska (Rhododendron canadense). Z rodzimych gatunków na terenie Arboretum rośnie m.in. różanecznik żółty (azalia pontyjska) Rhododendron luteum (Rh. flavum). Ten krytycznie zagrożony wyginięciem gatunek jest jedną z najrzadszych roślin flory Polski.

Historia

Nie dodano

Ciekawostki

Ważnym miejscem Arboretum jest kwatera z  „Dębem Jana Pawła II”, przy którym znajduje się pamiątkowy głaz z wyrytymi słowami  Papieża Polaka wypowiedzianymi w trakcie pielgrzymki do naszego kraju w czerwcu 1999 roku.

Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:

Arboretum

Ogród zgłosił:

Andrzej Nowiński ‚Zieleń we wnętrzach’

Wydarzenia

Nie dodano

Źródła zdjęć - pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści - przejdź do zakładki "Więcej Informacji" (powyżej).

ZNASZ MIEJSCE, KTÓREGO NIE MAMY?

ZGŁOŚ JE DO NAS

PODOBA CI SIĘ TEN PROJEKT?

POMÓŻ MAPIE FINANSOWO

CHCESZ GO WSPÓŁTWORZYĆ?

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

NAPISZ RECENZJĘ: