title

Arboretum w Karnieszewicach

 

Ogród o powierzchni 4,79 ha.

Ocena odwiedzających:

Dodaj swoją recenzję u dołu strony!

Nikt jeszcze nie ocenił

Adres: Kołzin;

Województwo: Województwo zachodniopomorskie

Współrzędne GPS: 54.269096N, W

Telefony: (94) 318-52-27

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?

Arboretum Karnieszewice- arboretum lub dendrarium (z łacińskiego arbor – drzewo), to wyodrębniony obszar, na którym znajduje się kolekcja drzew i krzewów, utrzymywany w celu naukowo-badawczym. Miedzy innymi prowadzone są tu obserwacje nad aklimatyzacją obcych gatunków roślin, które później wykorzystywane są w nasadzeniach parkowych i ogrodowych.

Godziny otwarcia:

Od 30 kwietnia do 31 sierpnia w godzinach od 9.00 do 18.00
Od 1 września do 15 października w godzinach od 9.00 do 16.00
Od poniedziałku do soboty

Ceny biletów:

W sieci:

www

WYBRANE ZDJĘCIA

karniszewice 1

karniszewice 2

karniszewice 3

karniszewice 4

Plany

karniszewice plan

Zdjęcia

Filmy

Nie dodano

Rośliny

Jego główną osią jest aleja daglezjowa, przecięta prostopadle w części południowej rowem opadającym tarasami w stronę wody. Po obu stronach głównej drogi obsadzonej daglezjami rosną w skupiskach inne gatunki drzew liściastych i iglastych. Drzewa ozdobne posadzono pojedynczo.
Do najciekawszych okazów należą: buk zwyczajny (forma purpurowa, odmiana strzępolistna i zwisająca), dąb dachówkowaty, dąb błotny, dąb burgundzki, jesion pensylwański, kasztan jadalny, klon pensylwański, orzesznik pięciolistkowy, tulipanowiec amerykański, wiąz polny (odmiana pstrolistna), choina kanadyjska, cyprysik nutkajski, daglezja zielona, jodła kaukaska, kokornak wielkolistny, karagana syberyjska, karagana podolska, wawrzynek wilczełyko, wiciokrzew pomorski i inne.

Zasoby:

 • 37 gatunków drzew
  • jodła kalifornijska
  • tulipanowiec
  • buk pospolity strzępolistny
  • kasztan jadalny
  • choina kanadyjska
  • jesion pensylwański
 • 26 gatunków krzewów
  • kalina koralowa
  • mahoniowiec
  • tawuła japońska
 • oraz 62 gatunki innych roślin
  • wawrzynek wilczełyko
  • bluszcz pospolity

Historia

Arboretum Karnieszewickie powstało w drugiej połowie XIX wieku, w czasie gdy leśnicy tworzyli ekonomiczne podwaliny funkcjonowania gospodarstwa leśnego. Próbowano wówczas wprowadzić do doświadczalnictwa leśnego, a następnie do praktyki leśnej, gatunki obcego pochodzenia, których parametry przyrostu i osiągane ostatecznie wielkości dawały nadzieję na intensyfikację produkcji drzewnej.
Szczególnie duże nadzieje wiązano wówczas z daglezją zieloną, odkrytą w zachodniej części Ameryki Północnej przez szkockiego botanika Dawida Douglasa, który w 1827 roku sprowadził ją i upowszechnił w angielskich parkach.
Poza daglezją w arboretum posadzono szereg innych gatunków, pochodzących głównie z Ameryki Północnej, jak: choina kanadyjska, żywotnik olbrzymi, cyprysik groszkowy, cyprysik Lawsona, jodła kaukaska, dąb błotny, dąb czerwony.
Należy pamiętać, że w czasie zakładania arboretum, były to tereny Rzeszy Niemieckiej, stąd okoliczności jego powstania, wybór lokalizacji, nazwiska założycieli, szczegółowe cele jakim obiekt miał służyć, są zupełnie nie znane. Prawdopodobnie arboretum powstało w 1881 roku z okazji Zjazdu Pomorskiego Towarzystwa Leśnego. Przypuszczenia te, potwierdza napis na głazie pamiątkowym, który został odnaleziony w północno-zachodnim narożniku arboretum, a brzmi on: „Pom. Forst. Verein 1881″.
Dziś Arboretum stanowi przede wszystkim doskonały obiekt edukacyjny- swoją wiedzę w zakresie dendrologii zdobywają tu nie tylko studenci kierunków ochrony środowiska (Politechnika Koszalińska) i biologii (Akademia Pomorska w Słupsku), ale również dzieci i młodzież z placówek oświatowych z całego regionu środkowopomorskiego. Arboretum wyposażone jest w wiatę edukacyjną, miejsce na ognisko oraz liczne miejsca odpoczynku.

Ciekawostki

Pamiątkowe dęby: Katyński i Papieski

29 kwietnia 2009 r. Rodzina Katyńska z Koszalina dokonała w Arboretum Nadleśnictwa Karnieszewice uroczystego posadzenia Dębu Katyńskiego. W ten sposób członkowie stowarzyszenia postanowili uczcić pamięć o Polakach zamordowanych w 1940 r. w Katyniu. Po posadzeniu dębu, odsłonięto tablicę pamiątkową o treści: „Pamięci Katynia 1940 r. Rodzina Katyńska z Koszalina 2009 r.” Dąb Katyński rośnie nieopodal posadzonego w 2006 r. Dębu Papieskiego.
Dąb Papieski został posadzony 21 kwietnia 2006 r. przez leśników Nadleśnictwa Karnieszewice. Dąb ten został wyhodowany z żołędzi najstarszego w Polsce Dębu Chrobry. Żołędzie poświęcił w dniu 28 września 2004 r. Ojciec Święty – Jan Paweł II – podczas pielgrzymki leśników polskich do Watykanu z okazji 80-lecia Lasów Państwowych.

Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:

Arboretum w Karniszewicach

astra28

Ogród zgłosił:

Andrzej Nowiński ‚Zieleń we wnętrzach’

Wydarzenia

Aktualności

Źródła zdjęć - pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści - przejdź do zakładki "Więcej Informacji" (powyżej).

ZNASZ MIEJSCE, KTÓREGO NIE MAMY?

ZGŁOŚ JE DO NAS

PODOBA CI SIĘ TEN PROJEKT?

POMÓŻ MAPIE FINANSOWO

CHCESZ GO WSPÓŁTWORZYĆ?

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

NAPISZ RECENZJĘ: