title

Arboretum w Bolestraszycach

 

Powierzchnia Arboretum w Bolestraszycach wynosi 25 ha, w tym 0,87 ha zajmują stawy.

Ocena odwiedzających:

Dodaj swoją recenzję u dołu strony!

Nikt jeszcze nie ocenił

Adres: Bolestraszyce;

Województwo: Województwo podkarpackie

Współrzędne GPS: 49.817429N, W

Telefony: 16 671 64 25

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?

W Bolestraszycach jednoczą się historia i czas współczesny. Historyczne założenie obejmuje park i dwór, w którym w połowie XIX w. mieszkał i tworzył znakomity malarz Piotr Michałowski. Arboretum obejmuje także dziewiętnastowieczny fort dawnej Twierdzy Przemyśl. Wiekowe drzewa, pozostałe z dawnych ogrodów zamkowych, stanowią malowniczy akcent wśród nowych nasadzeń, na które składają się gatunki obcego pochodzenia i rodzime drzewa, krzewy oraz rzadkie, zagrożone, ginące i chronione gatunki roślin. Arboretum nawiązuje do starych tradycji małopolskich ogrodów, w szczególności do: Sieniawy Izabeli Czartoryskiej, Zarzecza Magdaleny Morskiej – Dzieduszyckiej, Dubiecka Krasickich, Miżyńca Lubomirskich i Medyki Pawlikowskich.

Godziny otwarcia:

Od 1 maja do 31 października
soboty, niedziele i święta w godzinach od 10 do 18
pozostałe dni w godzinach od 9 do 18

Od 1 listopada do 30 kwietnia
dni robocze w godzinach od 8 do 14

Ceny biletów:

Bilet normalny – 10 zł
Bilet  ulgowy  – 5 zł (emeryci, studenci, młodzież szkolna)
Oprowadzanie przewodnik – 50 zł
Ognisko – 50 zł

W sieci:

www  facebook

WYBRANE ZDJĘCIA

bolestraszyce 1

bolestraszyce 2

bolestraszyce 3

bolestraszyce 4

Plany

bolestraszyce plan

Zdjęcia

Filmy

Nie dodano

Rośliny

W Arboretum można spotkać wiele okazów roślin i krzewów. Rośnie tu 2200 drzew i krzewów; 1200, w tym około 600 rodzimych – roślin zielnych;  180 roślin szklarniowych. Wyodrębniono kika kolekcji roslin: dendrologiczną, pomologiczną, roślin wodnych i bagiennych, szklarniowych, wrzosowatych, a także roślin biblijnych i użytkowych. Dzięki występowaniu różnorodnej roślinności ogród umożliwia licznym grupom zwiedzających poznanie kilku tys. różnych gatunków roślin z Polski i ze świata.

Drzewa i krzewy
W Arboretum Bolestraszyce zgromadzono liczne gatunki drzew, krzewów i krzewinek oraz roślin zielnych. Są to gatunki roślin rodzimych jak i obcego pochodzenia oraz historyczne, czyli dawniej uprawiane, a dziś zanikające, np. wysokopienne jabłonie. Ze starego – historycznego układu ogrodowego przetrwały m.in. okazałe lipy drobnolistne. Pochodzą zapewne z końca XVIII i z pierwszej połowy XIX w. Z końca XIX w. pochodzą topole białe – białodrzewy i jesiony wyniosłe. Najokazalsze zachowane kasztanowce i modrzewie mają 70 lat, a najstarsze derenie jadalne nawet ponad 80 lat. Z natury występują też w Arboretum osiki, tworzące mały gaik, graby, paklon czyli klon polny, olsze czarne i szare, które osiągają pokaźne rozmiary. Łącznie w kolekcjach zgromadzono wiele drzew i krzewów: cisów jest ponad 1 000, jabłoni 2 370, magnolii 160, dereni jadalnych 160, leszczyny tureckiej 30, kłokoczki południowej 180, cypryśników błotnych ponad 100, metasekwoji chińskiej 150.

Kolekcja szklarniowa
W kolekcji szklarniowej zgromadzonych jest około 180 gatunków z różnych stref klimatycznych z Azji, Afryki, Ameryki Północnej i Południowej oraz Australii. Rosną tu m.in. kuflik, kazuarina, kordylina australijska, aukuba japońska, kuningamia chińska, cyprys wieczniezielony, podokarp wielkolistny, trzmielina japońska, hibiskus-róża chińska, laur szlachetny, oliwka europejska, granatowiec właściwy, figa, kawa, awokado, cytryna oraz pnącza męczennica i monstera o jadalnych owocach.

Rośliny rzadkie, zagrożone, ginące i chronione
W zbiorze roślin rzadkich, zagrożonych i chronionych występuję  m.in. kolekcja cisa i kłokoczki południowej, cebulica dwulistna, ciemiernik czerwonawy, dąb omszony, dyptam jesionolistny, dziewięćsił popłocholistny, pszonak pieniński, irga kutnerowata, jałowiec sawina, jarząb nieszpułkowy, jarząb szwedzki, salwinia, kosaciec bezlistny, kosaciec trawolistny, kotewka – orzech wodny, marsylia czterolistna, ostrożeń siedmiogrodzki, pajęcznica liliowata, róża francuska, różanecznik żółty, szachownica kostkowata, szczodrzeniec zmienny, wisienka karłowata.

Kolekcja biblijna
umożliwia zapoznanie się z wybranymi rośliny, które pojawiają się na kartach Biblii, Starego i Nowego Testamentu. Są tutaj: pszenica, jęczmień, winorośl, drzewo figowe i granatowe, drzewo oliwkowe. Rośliny zasadzone są w nastrojowym miejscu, niedaleko dworu.

Ogród sensualny
Tuż przy bramie wejściowej znajduje się Ogród Sensualny, czyli odbierany za pomocą zmysłów. Mogą z niego korzystać osoby niepełnosprawne, w tym niewidomi. Zgromadzono w nim rośliny oddziaływujące na wszystkie zmysły poznawcze człowieka. Został tak zorganizowany, aby był wygodny dla osób mających kłopoty z samodzielnym poruszaniem się. W centralnym miejscu znajduje się kamienna kompozycja z elementami przystosowanymi dla roślin wodnych. Rośliny znajdują się na podwyższonych murach co umożliwia bezpośredni kontakt z nimi. W ogrodzie sensualnym zgromadzono kolekcje roślin atrakcyjnych pod względem dotykowym i zapachowym. Pachnących, o ciekawej fakturze, kształcie liści, pędów i owoców. Funkcję informacyjną pełnią tabliczki z powiększonym drukiem oraz wypełnione pismem Brajla, dla osób niewidomych.

Historia

Ogród został założony w roku 1975. Organizatorem i dyrektorem Arboretum był w latach 1975-2001 prof. dr hab. Jerzy Piórecki. Od 2001 roku dyrektorem jest dr Narcyz Piórecki.  Historyczne założenie obejmuje park i dwór, w którym w połowie XIX w. mieszkał i tworzył malarz Piotr Michałowski. Na terenie Arboretum znajduje się również dziewiętnastowieczny fort dawnej Twierdzy Przemyśl. Zapewne już na przełomie XVII/XVIII stulecia ustabilizowały się  współczesne granice założenia ogrodowego. Po reformie rolnej dwór słuzył jako szkoła podstawowa, a budynki gospodarcze jako gminny ośrodek maszynowy. W 1975 r. teren wraz ze zniszczonymi budynkami władze powiatowe w Przemyślu przekazały Zakładowi Fizjografii i Arboretum Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu – dokonano remontu i adaptacji dworu i budynków gospodarczych dla Arboretum, wykonano również prace renowacyjne w ogrodzie. Obiekty te wraz z ogrodem, układem drogowym i wodnym przeszły w ostatnim ćwierćwieczu XX w. gruntowny remont. Odnowiono i przystosowano na pracownie, sale muzealne, pomieszczenia socjalne i gospodarcze. Murowana stajnia zamieniona została na tzw. dużą oficynę.

Ciekawostki

Ciekawostką na terenie ogrodu w Bolestraszycach są wiklinowe rzeźby będące pozostałością po corocznych warsztatach wikliniarskich. W Arboretum od 2002 roku odbywają się Międzynarodowe Plenery Artystyczne „Wiklina w Arboretum”. Celem pleneru jest stworzenie w przestrzeni Arboretum rzeźb-obiektów z wikliny, które wzbogacają aranżację ogrodu oraz stanowią dużą atrakcję turystyczną.

Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:

Parki i ogrody

Ogród zgłosił:

Andrzej Nowiński ‚Zieleń we wnętrzach’

Wydarzenia

Aktualności

Źródła zdjęć - pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści - przejdź do zakładki "Więcej Informacji" (powyżej).

ZNASZ MIEJSCE, KTÓREGO NIE MAMY?

ZGŁOŚ JE DO NAS

PODOBA CI SIĘ TEN PROJEKT?

POMÓŻ MAPIE FINANSOWO

CHCESZ GO WSPÓŁTWORZYĆ?

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

NAPISZ RECENZJĘ: