title

Arboretum Leśne im. Prof. Stefana Białoboka

 

Arboretum noszące imię jednego z najwybitniejszych polskich botaników i dendrologów prof. Stefana Białoboka.

Ocena odwiedzających:

Dodaj swoją recenzję u dołu strony!

4.5/5 (1)

Adres: ;

Województwo: Województwo dolnośląskie

Współrzędne GPS: 51.265125N, W

Telefony: 62 785-13-25

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?

Dla terenu Arboretum Leśnego opracowano przykładową trasę turystyczną, która prowadzi przez najbardziej atrakcyjne miejsca, które warto zobaczyć!

Godziny otwarcia:

Czynne od 1 kwietnia do 31 października
W godzinach 9.00 – 17.00

Ceny biletów:

Dzieci do lat 7 – Wstęp bezpłatny

Bilet normalny – 3,00 zł

Bilety ulgowe – Młodzież szkolna i akademicka – 2,00 zł

Bilet okolicznościowy – zdjęcia plenerowe, fotografia ślubna, itp. – 30,00 zł

Dla zorganizowanych grup szkolnych wstęp bezpłatny po wcześniejszym zgłoszeniu w biurze Arboretum.

W sieci:

www

WYBRANE ZDJĘCIA

bialobok 1

bialobok 2

bialobok 3

bialobok 4

Plany

bialobok plan

Zdjęcia

Filmy

Nie dodano

Rośliny

Obecnie w Arboretum znajduje się blisko 1500 taksonów drzew i krzewów. Rośliny iglaste są reprezentowane przez gatunki i odmiany z 26 rodzajów. Szczególnie liczne są taksony: świerka, sosny, jodły, modrzewi, jałowców, cyprysików i żywotników. Znajduje się tu jedna z największych w Polsce kolekcja sosen, która obejmuje ponad 150 taksonów tego rodzaju. Ciekawostkę stanowi wyhodowana w Arboretum nowa, karłowa odmiana sosny czarnej o nazwie „SYCÓW”. W południowej części Arboretum zgromadzono liczącą około 300 taksonów kolekcję różaneczników, które posadzono w grupach pod okapem drzewostanu sosnowego na przestrzeni około 1 ha. Kolekcja roślin z gromady okrytozalążkowych liczy w Arboretum 808 taksonów ze 184 rodzajów. Ich nasadzenia zlokalizowane są głównie w mateczniku na terenie szkółki i w okolicach stawów i alpinarium. W kolekcji najliczniej reprezentowane są rodzaje: klon, brzoza, magnolia i buk.

Historia

Arboretum Leśne im. Prof. Stefana Białoboka, powstało na bazie utworzonej w 1990 roku specjalistycznej szkółki leśnej, biorącej udział w realizacji krajowego programu zachowania leśnych zasobów genowych. Organem zarządzającym placówką jest Nadleśnictwo Syców, które podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. Arboretum w obecnej formie powołane zostało decyzją Nadleśniczego Nadleśnictwa Syców nr 12/94 z dnia 30 grudnia 1994 roku na podstawie zgody Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu z dnia 10 listopada 1993. W dniu 12.09.1995 zarządzeniem nr 18 Dyrektor RDLP w Poznaniu ustanawia statut, nadając nazwę „Arboretum Leśne im. Prof. Stefana Białoboka w Sycowie”. Uroczyste otwarcie Arboretum Leśnego odbyło się 10 listopada 1995 roku. W lutym 1996 roku Dyrektor RDLP w Poznaniu powołał Radę Naukową Arboretum, która jest organem doradczym i opiniodawczym w kwestiach naukowych. Powstanie Arboretum Leśnego wiąże się ściśle z wdrażaniem w życie programów „Polskiej Polityki Kompleksowej Ochrony Zasobów Leśnych” oraz „Programu zachowania zasobów genowych drzew leśnych w Polsce na lata 1991 – 2010″. Realizowane i planowane prace, związane z funkcjonowaniem i rozwojem Arboretum w Sycowie, są w pełni zgodne z ustaleniami zawartymi w dokumencie opracowanym przez Radę Europy: „Paneuropejska strategia różnorodności biologicznej i krajobrazowej”. Określają one wspólne cele krajowe i regionalne, służące wdrażaniu „Konwencji o Różnorodności Biologicznej”. Mają także na celu zaspokojenie narastającego zapotrzebowania społecznego na kontakt z przyrodą i aktywną ochronę naszego środowiska.

Ciekawostki

Nie dodano

Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:

Lasy

Dom pod lasem

Ogród zgłosił:

Andrzej Nowiński ‚Zieleń we wnętrzach’

Wydarzenia

Aktualności

Źródła zdjęć - pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści - przejdź do zakładki "Więcej Informacji" (powyżej).

ZNASZ MIEJSCE, KTÓREGO NIE MAMY?

ZGŁOŚ JE DO NAS

PODOBA CI SIĘ TEN PROJEKT?

POMÓŻ MAPIE FINANSOWO

CHCESZ GO WSPÓŁTWORZYĆ?

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

NAPISZ RECENZJĘ:


1 OPINIA

OPINIE ODWIEDZAJĄCYCH:


 • Adam z Wrocławia Odpowiedz

  Bardzo przyjemne, ciekawe i ładne miejsce. Arboretum zajmuje bardzo duży obszar, co w połączeniu ze stosunkowo małą liczbą odwiedzających daje gwarancję odpoczynku i spokoju przy podziwianiu ciekawych kolekcji roślinnych i założeń leśno-parkowych. Trudno wszystko opisać, bo ciekawych miejsc jest tutaj bardzo dużo.
  Świetne miejsce na całodzienną rodzinną wycieczkę lub wypad z przyjaciółmi.
  Dobre skomunikowanie (pobliże drogi S-8, niecała godzina jazdy z Wrocławia). Możliwość zakupu ciekawych roślin na miejscu. Bilety w śmiesznych cenach 3 i 2 zł.

  5/5

  5/5

  3/5

  przyjazny

  nieprzyjazny

  Wyjazd rodzinny