Warning: Declaration of GMW_Global_Maps_Addon::form_settings_groups() should be compatible with GMW_Addon::form_settings_groups($settings_groups = Array, $form = Array) in /home/users/pracowniaoop/public_html/oop.org.pl/wp-content/plugins/gmw-global-maps/gmw-global-maps.php on line 210
Ogrodowa Mapa Polski | Dworek i park w Żelazowej Woli - Ogrodowa Mapa Polski
title

Dworek i park w Żelazowej Woli

 

Miejsce urodzenia Fryderyka Chopina – kompozytora i pianisty, jednego z najbardziej znanych na świecie Polaków

Ocena odwiedzających:

Dodaj swoją recenzję u dołu strony!

Nikt jeszcze nie ocenił

Adres: Żelazowa Wola;

Województwo: mazowieckie

Współrzędne GPS: 52.258053N, W

Telefony: 48 46 863 33 00

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?

Żelazowa Wola to maleńka wieś (65 stałych mieszkańców) położona ok. 46 km na zachód od Warszawy koło miasta Sochaczewa. Ta niewielka miejscowość przyciąga jednak więcej turystów z Polski i zagranicy niż niejedno znacznie większe miasto. A to wszystko za sprawą dworku, w którym urodził się Fryderyk Chopin. Mieści się tu oddział stołecznego Muzeum Chopina. Park otaczający dwór przeszedł niedawno rewitalizację. Rośnie tu wiele ciekawych odmian drzew i krzewów.

Godziny otwarcia:

Od 01.10 do 31.03 od 09.00 do 17.00, od 01.04 do 30.09 od 09.00 do 17.00 . Dom urodzenia F. Chopina i park nieczynne są 24, 25, 26 i 31 grudnia, 01 stycznia 2016, 27 marca 2016 (Wielkanoc). W poniedziałki Dom urodzenia F. Chopina jest nieczynny, park natomiast otwarty jest dla zwiedzających.

Ceny biletów:

Dom i park: normalny 23 PLN, ulgowy 14 PLN. Park: normalny 7 PLN, ulgowy 7 PLN.

Bilety

W sieci:

www

WYBRANE ZDJĘCIA

P8107463

P8107474

P8107479

P8107491

Plany

Nie dodano

Zdjęcia

Filmy

Nie dodano

Rośliny

Kolekcja drzew i krzewów. Na uwagę zasługuje sprowadzony tu z Ameryki Północnej klon cukrowy. Krajobraz uzupełniają świerki, wierzby, magnolie, kasztanowce, dęby, cypryśniki błotne oraz wiele innych drzew i krzewów. Ozdobą parku są róże, hibiskusy (ketmie), funkie, kwitnące byliny, trawy i hortensje. Nie brak tu również liściastych roślin zimozielonych takich jak kaliny sztywnolistne, różaneczniki, bluszcze pospolite, runianki japońskie, juki karolińskie, trzmieliny, barwinki czy bukszpany.

Historia

Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1579 z akt grodzkich, gdzie jako właścicieli Żelazowej Woli wymieniono Mikołaja i Piotra Żelazów. Pod koniec XVIII w. właścicielem był Piotr Łuszczewski, a następnie rodzina Paprockich. Domów mieszkalnych było wówczas 9.
Na przełomie XVIII i XIX w. wieś została odkupiona od Paprockich przez zubożałą rodzinę hrabiów Skarbków. Kacper i Ludwika Skarbkowie zamieszkali we dworze z dwiema oficynami (obecny „dworek” to dawna wschodnia oficyna). Guwernerem ich dzieci był Mikołaj Chopin, który w 1806 poślubił Justynę z Krzyżanowskich, krewną gospodarzy, zajmującą się zarządzaniem domem. Ich trzy córki – zarówno starsza, Ludwika Marianna, jak i dwie młodsze, Justyna Izabela i Emilia – urodziły się w Warszawie.
1 marca (lub 22 lutego) we wsi urodził się Fryderyk jako drugie dziecko Chopinów. Jego pobyt w Żelazowej Woli nie trwał długo, bowiem już na jesieni Chopinowie przenieśli się do Warszawy, ale młody Fryderyk odwiedzał później Skarbków w wakacje i przy okazji świąt rodzinnych. W 1812 dwór Skarbków spłonął, ale obydwie oficyny ocalały.
W 1834 życie kończy samobójstwem Michał Skarbek, a jego rodzina odsprzedaje Żelazową Wolę Szubertom. W 1840 dziedzicem Żelazowej Woli stał się baron Eugehard, a wkrótce później rodzina Peszlów. Kolejnym właścicielem w latach 1859-1879 był Adam Towiański. W skład dóbr wchodziły folwarki w Mokasie i Żelazowej Woli oraz wsie Żelazowa Wola, Chodakówek, Budy Żelazowskie i Towiany (obecnie część wsi Mokas). W samej Żelazowej Woli znajdowało się 11 budynków murowanych, 12 drewnianych oraz młyn wodny. Od 1879 dwór pozostawał w rękach Aleksandra Pawłowskiego, który w miejscu urodzenia Chopina urządził magazyn gospodarczy.
W 1894 z inicjatywy rosyjskiego kompozytora Milija Bałakirewa odsłonięto w parku Pomnik Fryderyka Chopina projektu Bronisława Żochowskiego z medalionem projektu Jana Wojdygi. Podczas I wojny światowej spłonęła prawa oficyna dworu. W 1918 majątek Żelazowa Wola rozparcelowano pomiędzy okolicznych chłopów.
W 1928 warszawskie Towarzystwo Przyjaciół Domu Chopina i Komitet Chopinowski z Sochaczewa zakupiły oficynę i 3 ha ziemi wokół budynku za 40 000 zł od Rocha Szymaniaka, który był właścicielem terenu od 1918.
Podczas II wojny światowej we dworku stacjonowali żołnierze niemieccy. Pod koniec wojny znajdował się tam szpital.

Ciekawostki

Nie dodano

Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:

Chopin Muzeum

Wikipedia

Park zgłosił:

Andrzej Zawadzki

Wydarzenia

Aktualności

Źródła zdjęć - pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści - przejdź do zakładki "Więcej Informacji" (powyżej).

ZNASZ MIEJSCE, KTÓREGO NIE MAMY?

ZGŁOŚ JE DO NAS

PODOBA CI SIĘ TEN PROJEKT?

POMÓŻ MAPIE FINANSOWO

CHCESZ GO WSPÓŁTWORZYĆ?

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

NAPISZ RECENZJĘ: