omp.oop.org.pl

„Ogród na rozstajach” to rozciągający się na 3 poziomy prywatny ogród w województwie Świętokrzyskim udostępniony do zwiedzania.

Ocena odwiedzających:

Dodaj swoją recenzję u dołu strony!

     5/5 (1)

Kategoria:
Prywatne ogrody otwarte

Szybka orientacja:
ciekawa rzeźba terenukolekcje roślinogrody tematyczneozdobne obiekty wodnerzeźbywstęp płatny

Adres: Młodzawy Małe;

Województwo: świętokrzyskie

Współrzędne GPS: 50.452412N, W

Telefony: (0-41) 357 92 65

Directions

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?

Na powierzchni 1 hektara rośnie ponad 2 tysiące gatunków roślin: drzewa, krzewy i byliny, rośliny egzotyczne i rzadkie. Dużą atrakcją tego miejsca są oczka wodne z bogatą kolekcją nenufarów, zaś panoramę ogrodu można oglądać ze specjalnych punktów widokowych.
Dodatkową ciekawostką jest liczne ptactwo m.in. bocian czarny, wciaż rzadko spotykane białe oraz kolorowe pawie, czarne i białe łabędzie, a także wiele odmian kaczek, gęsi, papug i bażantów.

Godziny otwarcia:

Ogród jest udostępniony do zwiedzania tylko w soboty, niedziele i święta od początku kwietnia do końca października w godzinach 9-19.

Ceny biletów:

młodzież i dorośli – 6 zł
dzieci do lat 12 – 4 zł
dzieci do lat 3 – bezpłatnie
wycieczki zorganizowane powyżej 25 osób – 4 zł

W sieci:

www
facebook
WYBRANE ZDJĘCIA
rozstaje 1
rozstaje 2
rozstaje 3
rozstaje 4

Plany

Nie dodano

Zdjęcia

Ogród na rozstajach
Ogród na rozstajach
Ogród na rozstajach
Ogród na rozstajach

Filmy

Nie dodano

Rośliny

W ogrodzie znajduje się 10 oczek wodnych umiejscowionych na dwóch poziomach i połączonych ze sobą wodospadami oraz strumykami. W okolicy wody można zaobserwować bujnie rozwiniętą faunę (żaby, żółwie wodne oraz kilka odmian ryb) i florę (w tym m.in. 10 odmian nenufarów, pałka wodna czy liczne rośliny bagienne).
Jedną z pierwszych posadzonych przez nas roślin jest jałowiec chiński przycięty i pielęgnowany na bonsai, który liczy ok. 27 lat. Znajduje się on nad oczkiem wodnym, a spod niego wybija sztuczne źródełko wodne.

Ogród na Rozstajach jest dobrze wkomponowany w otaczający teren. Składa się z trzech odrębnych poziomów:
– Poziom najniższy to zabudowania wiejskiej zagrody – dom mieszkalny otoczony zachowanymi starymi drzewami, ptaszarnia oraz ogród wodny z oczkami wodnymi, wodospadem i sztuczną jaskinią. Poziom niższy posiada oświetlenie uwypuklające jego spektakularne walory.
– Poziom wyższy to wierzchołek skarpy z punktem widokowym i tarasem na którym rozlokowany jest drugi ogród wodny z górnym wodospadem.
– Oba poziomy połączone są skarpą po wschodniej stronie bardziej pionową, po zachodniej pochyłą w różnym stopniu, mającą miejscami charakter ogrodu wiszącego.

Według informacji pozyskanych od twórcy ogrodu w przyszłości urządzony będzie trzeci, najwyższy poziom przy południowej granicy parceli.

Historia

Ogród na Rozstajach Tadeusza Kurczyny w Młodzawach Małych powstał trzynaście lat temu jako ogród prywatny, ale ze względu na wzrastające zainteresowanie został udostępniony do zwiedzania. Ogród ten jest jedynym prywatnym ogrodem botanicznym udostępnionym do zwiedzania na terenie województwa świętokrzyskiego i jak widać z powyższego opisu jedynym położonym w południowej części Polski. Tadeusz Kurczyna wywodzi się z Ponidzia – jego dziadowie mieszkali właśnie w Młodzawach Małych. Właściciel i twórca ogrodu ukończył szkołę rzemiosł artystycznych w Cieplicach na dolnym Śląsku, gdzie nauczył się snycerki, intarsji i rzeźby w drewnie, a przede wszystkim rozwinął w sobie wrażliwość artystyczną. Znajduje to odzwierciedlenie w koncepcji założenia ogrodu. Rzemiosłem artystycznym – meblarstwem i rzeźbą zajmował się pan Kurczyna przez długi czas. Kiedy odziedziczył gospodarstwo rolne po dziadkach w Młodzawach Małych przeprowadził się tam i zaczął prowadzić gospodarstwo ogrodnicze specjalizując się w uprawie pomidorów. W międzyczasie zlikwidował część zabudowań gospodarczych obejścia i posadził pierwsze rośliny ozdobne – między innymi jałowiec chiński i srebrny świerk. Z biegiem czasu przestawił się na prowadzenie szkółki roślin ozdobnych i stopniowo powiększał swój ogród. Oprócz tego rzeźbił w drewnie i realizował zlecenia zakładania ogrodów na prywatnych posesjach według własnych projektów. Jeden z takich ogrodów powstał kilka lat temu w Skalbmierzu przy ulicy Ppor. Sokoła 12. W młodzawskim ogrodzie jest podział pracy – Tadeusz Kurczyna zajmuje się drzewami, rzeźbami w drewnie i małą architekturą, a bylinami zajmuje się osobiście żona właściciela, planując ich rozmieszczenie i plewiąc chwasty. Właściciel oprócz roślin, prezentuje też małą autorską galerię rzeźby w drewnie i okazy egzotycznych ptaków. Ogród powstaje etapami zgodnie z tym, co twórcy podpowiada intuicja artystyczna i wiedza botaniczna, możliwości finansowe i ukształtowanie terenu. Tadeusz Kurczyna preferuje styl swobodnego ogrodu krajobrazowego. Nie trzyma się kurczowo planu założenia ogrodowego, ale modyfikuje go w trakcie realizacji. Ogród nie jest jeszcze ukończony, nadal się rozwija.

Ciekawostki

Na terenie ogrodu żyją obecnie pawie czarnoskrzydłe, indyjskie oraz białe (niewystępujące w stanie dzikim). Większość z nich jest z nami od początku istnienia ogrodu, co więcej już kilkakrotnie doczekaliśmy się młodych pawi. Ptaki te można zaobserwować chodzące wolno po ogrodzie, bądź w specjalnych wolierach.
Od około 5 lat na naszym terenie żyje para czarnych łabędzi, których naturalnym siedliskiem życia jest Australia. O łabędziach mówi się, iż dobierają się raz na całe życie, my potwierdzamy – bardzo zgodna para 😉
Kolejnym wartym wspomnienia ptakiem w ogrodzie jest czarny bocian. Uratowany (prawdopodobnie został wypchnięty z gniazda) i przyniesiony przez okoliczne dzieci ponad 5 lat temu jest z nami do dziś. Został oswojony, nie jest już w tej chwili w stanie żyć samodzielnie. Ma na imię Klekot.
W ogrodzie można dostrzec dwa główne wodospady (na pierwszym i drugim piętrze po jednym). Stworzone zostały dzięki różnicy poziomów, których rozpiętość łącznie wynosi 18 metrów. W celu wtłoczenia wody na górę używane są pompy, które tworzą system sztucznego obiegu wody.
Na terenie ogrodu dostrzec można liczne rzeźby wykonane przez gospodarza (głównie drewniane, ale spotkać można także kamienne). Należą do nich m.in. powóz, fotele dla nowożeńców, pastereczka z gąskami, jak i strażnicy tego miejsca.

Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:

Ogrody na rozstajach

Parki i ogrody

Ogród zgłosił:

Andrzej Nowiński ‚Zieleń we wnętrzach’

Wydarzenia

Nie dodano

Źródła zdjęć – pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści – przejdź do zakładki „Więcej Informacji” (powyżej).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *