omp.oop.org.pl

Jeden z elementów zespołu wzgórza Wawelskiego.

Ocena odwiedzających:

Dodaj swoją recenzję u dołu strony!

Nikt jeszcze nie ocenił

Kategoria:
Parki, skwery, zieleń publiczna

Szybka orientacja:
kawiarniakolekcje roślinogrody tematyczneparkingtoaletywstęp płatny

Adres: Kraków;

Województwo: małopolskie

Współrzędne GPS: 50.054035N, W

Telefony: 124221697

Directions

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?

Rewaloryzacja królewskich ogrodów prowadzona w latach 2004-14 kosztowała 1 mln 427 tys. zł, z czego 1 mln 231 tys. wyniosła dotacja Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Królewskie ogrody są częścią nowej, plenerowej trasy zwiedzania „Budowle i ogrody Wawelu”. Zaczyna się ona na wystawie „Wawel zaginiony” przy modelu wzgórza i jego zabudowy, potem turyści z przewodnikiem przejdą do ogrodów, a następnie na dziedziniec Batorego między murami zamku a katedrą, gdzie niegdyś znajdowała się murowana łaźnia królewska. Trasę kończy zwiedzanie XV-wiecznej Baszty Sandomierskiej.

Godziny otwarcia:

Ogród otwarty codziennie
od 11:00 do 15:00

Ceny biletów:

Bilet normalny: 18 zł
Bilet ulgowy: 10 zł

W sieci:

www
facebook
WYBRANE ZDJĘCIA
wawel 1
wawel 2
wawel 3
wawel 4

Plany

Nie dodano

Zdjęcia

Ogrody Królewskie na Wawelu
Ogrody Królewskie na Wawelu
Ogrody Królewskie na Wawelu
Ogrody Królewskie na Wawelu

Filmy

Nie dodano

Rośliny

Nie dodano

Historia

Archeolodzy z dokumentów i zachowanych inwentarzy zamkowych wiedzieli, że między wschodnim skrzydłem zamku a murem obronnym istniały od XVI wieku ogrody królewskie. Tworzenie ich zaczęło się prawdopodobnie po pożarze wschodniego skrzydła zamku w 1536 roku. Ogród stanowiły krzyżujące się chodniki z cegieł starannie ułożonych na zaprawie, a powstałe pomiędzy nimi kwatery wypełniane były czarną ziemią. W specjalnych dębowych skrzyniach hodowano lecznicze zioła i przyprawy. Poniżej ogrodu królowej Bony znajdował się ogród jej męża króla Zygmunta I Starego, który miał charakter wypoczynkowy. Znajdowała się na jego terenie altana zwana „Rajem”, a rachunki zamkowe wspominają o istnieniu winnicy i ptaszarni. W ogrodzie króla, w pobliżu gotyckiego muru obronnego odkryli archeolodzy świetnie zachowany kilkumetrowej długości odcinek „drogi królewskiej” ułożonej z cegły prowadzącej niegdyś do królewskiej łaźni. To dziś najstarsza ceglana renesansowa droga w Polsce. Ogrody królewskie chociaż za czasów Wazów zaniedbywane przetrwały na Wawelu dwa stulecia. Podczas potopu szwedzkiego zniszczono królewską łaźnię. Dalsze zniszczenia spowodowała przebudowa fortyfikacji w XVIII wieku. Ostatecznie jednak zdewastowane zostały podczas zaborów w XIX wieku przez Austriaków, mających na Wawelu swoje koszary wojskowe. Pierwsze plany rekonstrukcji ogrodów na Wawelu pojawiły się w okresie międzywojennym. W czasie II wojny światowej generał-gubernator Hans Frank na ich terenie posiadał korty i basen (zniszczony w 2004 roku).
Obecnie prowadzone prace i udostępniona dla turystów ekspozycja ma na celu jak najwierniejsze odtworzenie wyglądu ogrodów z czasu ich powstania, czyli z okresu renesansu. Korzystając z przekazów historycznych w oparciu o prowadzone prace archeologiczne udało się bardzo wiernie odtworzyć wygląd ogrodów na dwóch tarasach. Na trzecim, dolnym tarasie nadal prowadzone są jeszcze badania archeologiczne. W dębowych skrzyniach jak dawniej pojawiły się zioła i przyprawy. W niewielkich kwaterach utworzonych przez układ ceglanych chodników posadzono rośliny sięgające swoim rodowodem XVI wieku i pojawiające się w historycznych wawelskich przekazach. Przy zrekonstruowanej pergoli posadzono winorośl oraz starą sprowadzaną do Polski od około 1600 roku odmianę róży francuskiej, której odtworzenia podjęła się jedyna w Polsce szkółka ratująca historyczne odmiany roślin mieszcząca się w Inowrocławiu. W okazałych ceramicznych donicach posadzono oleandry, fuksje i kasje. Wszystko to tworzy unikatowy przykład niewielkiego przyprawowo-wypoczynkowego renesansowego ogrodu królewskiego. Dyrekcja i opiekunowie ogrodu obiecują, że roślinność ogrodu sukcesywnie będzie uzupełniana o kolejne gatunki historycznych odmian roślin uprawianych w XV i XVI wieku.

Ciekawostki

Nie dodano

Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:

Wikipedia

Zamek Królewski na Wawelu

Ogród zgłosił:

Andrzej Nowiński ‚Zieleń we wnętrzach’

Wydarzenia

Nie dodano

Źródła zdjęć – pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści – przejdź do zakładki „Więcej Informacji” (powyżej).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *