Piękny ogród, który zachował swój XIX-wieczny charakter. Tu w cieniu ponad 100-letnich drzew można podziwiać część muzealnego lapidarium
Ocena odwiedzających:
Dodaj swoją recenzję u dołu strony!
Nikt jeszcze nie ocenił
Kategoria:
Parki, skwery, zieleń publiczna
Szybka orientacja:
ogrody tematyczne, parking przy ulicy, przyjazny niepełnosprawnym, wstęp bezpłatny
Adres: Kraków;
Województwo: małopolskie
Współrzędne GPS: 50.060017N, W
Telefony: +48 12 433-58-40
DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?
Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego to najstarszy i największy oddział Muzeum Narodowego w Krakowie. Jego głównym budynkiem jest wybudowany w 1884 roku według projektu Antoniego Siedeka, neoklasyczny Pałacyk Czapskich, w którym znajduję się najważniejsza na świecie ekspozycja prezentująca, historię mennictwa i medalierstwa polskiego.
Na tyłach Pałacyku znajduję się piękny ogród, który zachował swój XIX-wieczny charakter. Tu w cieniu ponad 100-letnich drzew można podziwiać część muzealnego lapidarium, w którym znajdują się fragmenty krakowskich, gotyckich budowli (np. oryginalny, XIV-wieczny, pinakiel z Kościoła Mariackiego).
Muzeum pełni funkcję centrum poświęconego i zajmującego się numizmatyką. Prowadzone są tu zarówno projekty wystawiennicze jak i badawcze, warsztaty, konferencje, pokazy i zajęcia edukacyjne skierowane do dzieci oraz osób dorosłych o różnych poziomach zaawansowania.
Godziny otwarcia:
W poniedziałki ogród nieczynny.
Wtorek – sobota: 10.00 – 18.00
Niedziela: 10.00 – 16.00
Ceny biletów:
Wstęp bezpłatny
W sieci:
WYBRANE ZDJĘCIA
Plany
Nie dodano
Zdjęcia
Filmy
Nie dodano
Rośliny
Nie dodano
Historia
Lapidarium przy Pałacu Czapskich powstało w wyniku gromadzenia na terenie przylegającego do niego ogrodu fragmentów kamiennego detalu architektonicznego. Są to oryginalne fragmenty gotyckiej, renesansowej i barokowej kamieniarki, która była wymieniana w trakcie prowadzonych na terenie Krakowa (na przełomie XIX i XX w wieku) prac renowacyjnych i konserwatorskich. Znalazły się tu gromadzone wcześniej w Barbakanie elementy z krakowskich kościołów i kamienic m.in. z Kościoła Mariackiego, Kościoła św. Katarzyny, Kościoła Bożego Ciała, oraz Katedry na Wawelu. Pozostała część tego zbioru prezentowana jest w dwóch innych oddziałach Muzeum Narodowego w Krakowie: w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka oraz w Europeum – Ośrodku Kultury Europejskiej.
Ciekawostki
Nie dodano
Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:
Ogród zgłosił:
Andrzej Nowiński ‚Zieleń we wnętrzach’
Wydarzenia
Źródła zdjęć – pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści – przejdź do zakładki „Więcej Informacji” (powyżej).