omp.oop.org.pl

Piękny ogród, który zachował swój XIX-wieczny charakter. Tu w cieniu ponad 100-letnich drzew można podziwiać część muzealnego lapidarium

Ocena odwiedzających:

Dodaj swoją recenzję u dołu strony!

Nikt jeszcze nie ocenił

Kategoria:
Parki, skwery, zieleń publiczna

Szybka orientacja:
ogrody tematyczneparking przy ulicyprzyjazny niepełnosprawnymwstęp bezpłatny

Adres: Kraków;

Województwo: małopolskie

Współrzędne GPS: 50.060017N, W

Telefony: +48 12 433-58-40

Directions

DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego to najstarszy i największy oddział Muzeum Narodowego w Krakowie. Jego głównym budynkiem jest wybudowany w 1884 roku według projektu Antoniego Siedeka, neoklasyczny Pałacyk Czapskich, w którym znajduję się najważniejsza na świecie ekspozycja prezentująca, historię mennictwa i medalierstwa polskiego.
Na tyłach Pałacyku znajduję się piękny ogród, który zachował swój XIX-wieczny charakter. Tu w cieniu ponad 100-letnich drzew można podziwiać część muzealnego lapidarium, w którym znajdują się fragmenty krakowskich, gotyckich budowli (np. oryginalny, XIV-wieczny, pinakiel z Kościoła Mariackiego).
Muzeum pełni funkcję centrum poświęconego i zajmującego się numizmatyką. Prowadzone są tu zarówno projekty wystawiennicze jak i badawcze, warsztaty, konferencje, pokazy i zajęcia edukacyjne skierowane do dzieci oraz osób dorosłych o różnych poziomach zaawansowania.

Godziny otwarcia:

W poniedziałki ogród nieczynny.
Wtorek – sobota: 10.00 – 18.00
Niedziela: 10.00 – 16.00

Ceny biletów:

Wstęp bezpłatny

W sieci:

www
facebook
WYBRANE ZDJĘCIA
lapidarium 1
lapidarium 2
lapidarium 3
lapidarium 4

Plany

Nie dodano

Zdjęcia

Lapidarium przy Pałacu Czapskich
Lapidarium przy Pałacu Czapskich
Lapidarium przy Pałacu Czapskich
Lapidarium przy Pałacu Czapskich

Filmy

Nie dodano

Rośliny

Nie dodano

Historia

Lapidarium przy Pałacu Czapskich powstało w wyniku gromadzenia na terenie przylegającego do niego ogrodu fragmentów kamiennego detalu architektonicznego. Są to oryginalne fragmenty gotyckiej, renesansowej i barokowej kamieniarki, która była wymieniana w trakcie prowadzonych na terenie Krakowa (na przełomie XIX i XX w wieku) prac renowacyjnych i konserwatorskich. Znalazły się tu gromadzone wcześniej w Barbakanie elementy z krakowskich kościołów i kamienic m.in. z Kościoła Mariackiego, Kościoła św. Katarzyny, Kościoła Bożego Ciała, oraz Katedry na Wawelu. Pozostała część tego zbioru prezentowana jest w dwóch innych oddziałach Muzeum Narodowego w Krakowie: w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka oraz w Europeum – Ośrodku Kultury Europejskiej.

Ciekawostki

Nie dodano

Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:

Wikipedia

MNK

Ogród zgłosił:

Andrzej Nowiński ‚Zieleń we wnętrzach’

Wydarzenia

Aktualności

Źródła zdjęć – pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści – przejdź do zakładki „Więcej Informacji” (powyżej).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *