Zespół pałacowo-ogrodowy założony w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Ocena odwiedzających:
Dodaj swoją recenzję u dołu strony!
4.75/5 (1)
Kategoria:
Parki, skwery, zieleń publiczna
Szybka orientacja:
kolekcje roślin, ogrody tematyczne, organizacja imprez, ozdobne obiekty wodne, toalety, wstęp bezpłatny
Adres: Warszawa;
Województwo: mazowieckie
Współrzędne GPS: 52.215115N, W
Telefony: 504 243 783
![](https://web.archive.org/web/20220518054800/https://omp.oop.org.pl/wp-content/plugins/geo-my-wp/assets/images/marker-icon-red-2x.png)
![](https://web.archive.org/web/20220313183352/https://maps.gstatic.com/mapfiles/transparent.png)
DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?
Nazwa pochodzi od barokowego pawilonu Łaźni, wzniesionego w latach 80. XVII wieku przez Stanisława Herakliusza Lubomirskiego i przebudowanego przez Stanisława Augusta Poniatowskiego na pałac Na Wyspie. Oprócz budynków pałacowych, pawilonów oraz wolnostojących rzeźb znajdują się tutaj cztery ogrody: Ogród Królewski, Ogród Romantyczny, Ogród Modernistyczny i Ogród Chiński. Łazienki są miejscem wielu wydarzeń o charakterze kulturalnym, naukowym i rozrywkowym, a także jednym z ulubionych miejsc spacerów mieszkańców i gości stolicy.
Godziny otwarcia:
Ogród otwarty od rana do wieczora
Ceny biletów:
Wstęp bezpłatny
W sieci:
![www](https://web.archive.org/web/20220518054800im_/http://omp.oop.org.pl/wp-content/uploads/sites/3/2015/04/www.png)
![facebook](https://web.archive.org/web/20220518054800im_/http://omp.oop.org.pl/wp-content/uploads/sites/3/2015/04/facebook.png)
WYBRANE ZDJĘCIA
![lazienki 2](https://web.archive.org/web/20220518054800im_/http://omp.oop.org.pl/wp-content/uploads/sites/3/nggallery/lazienki-krolewskie-w-warszawie/thumbs/thumbs_lazienki-2.jpg)
![lazienki 3](https://web.archive.org/web/20220518054800im_/http://omp.oop.org.pl/wp-content/uploads/sites/3/nggallery/lazienki-krolewskie-w-warszawie/thumbs/thumbs_lazienki-3.jpg)
Plany
![lazienki plan](https://web.archive.org/web/20220518054800im_/http://omp.oop.org.pl/wp-content/uploads/sites/3/nggallery/lazienki-krolewskie-w-warszawie/thumbs/thumbs_lazienki-plan.jpg)
Zdjęcia
![Łazienki Królewskie w Warszawie Łazienki Królewskie w Warszawie](https://web.archive.org/web/20220518054800im_/https://omp.oop.org.pl/wp-content/uploads/sites/3/nggallery/lazienki-krolewskie-w-warszawie/thumbs/thumbs_20150607_134440.jpg)
Filmy
Nie dodano
Rośliny
Łazienki Królewskie to wyjątkowy przykład współistnienia w jednym miejscu kultury i natury, niezwykle bogatej i różnorodnej jak na centrum wielkiego miasta. Miejsce to jest ostoją zwierząt, które mieszkają lub odwiedzają je przez cały rok. Na 76 hektarów Ogrodów Muzeum, wśród trawników, łąk i drzew znajdują się połączone kanałami trzy stawy, o powierzchni ponad 4 hektarów. To dodatkowo sprzyja bioróżnorodności Ogrodu. Wśród drzew znajdziemy m.in. kasztanowce, graby, lipy, klony, dęby, buki, jesiony, olsze, wiązy, wierzby, robinie, topole, katalpy, magnolie, miłorzęby, platany, sosny, choiny, świerki. Wśród krzewów – cisy, rododendrony, azalie, hortensje, jaśminowce wonne, bzy czarne, derenie, jarząby, leszczyny, pigwowce, śnieguliczki, ogniki szkarłatne, trzmieliny, żywotniki oraz bogato kwitnące krzewy róż. Trawniki i łąki zajmują powierzchnię ponad 37 ha, a sezonowe rabaty kwietne, bylinowe i różane wraz z roślinami okrywowymi pow. ponad 4,60 ha. Te rośliny sąsiadują z bogatym runem, niemal na całej powierzchni Ogrodu. Rabaty z kwiatami dekorują Ogród od wiosny do późnej jesieni. Wiosną zakwita tu około 100 tysięcy kwiatów! Jest też ponad 60 sztuk tzw. roślin kubłowych – wystawianych wiosną i latem drzewek mandarynek, pomarańczy, cytryn i oliwek.
Historia
W średniowieczu w miejscu Łazienek znajdował się zwierzyniec służący jako miejsce polowań książąt mazowieckich. W latach 80. XVII wieku ówczesny właściciel tego terenu, marszałek wielki koronny Stanisław Herakliusz Lubomirski, zbudował dwa pawilony: Ermitaż oraz bogato dekorowany pawilon Łaźni. Obydwa zostały zaprojektowane przez Tylmana z Gameren. W 1764 posiadłość została zakupiona przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Nowo powstałe założenie pałacowo-ogrodowe zostało zrealizowane przez architektów królewskich: Dominika Merliniego, Jana Chrystiana Kamsetzera i Jana Chrystiana Szucha. Król przebywał w Łazienkach od końca maja do września. Od czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego były one dostępne dla publiczności. W 1817 Łazienki zostały sprzedane przez spadkobierców Stanisława Augusta Poniatowskiego carowi Aleksandrowi I. W 1818 wydzielono z nich północno-zachodnią część ogrodu z przeznaczeniem na Ogród Botaniczny. Romanowowie kontynuowali prace w Łazienkach. Wzniesiono m.in. Świątynię Sybilli (ok. 1820), Świątynię Egipską (1822) i Koszary Kantonistów (1826) oraz przebudowano Nową Kordegardę (1830). W 1846 w przebudowanym zachodnim pawilonie pałacu Na Wyspie powstała cerkiew św. Aleksandra Newskiego. Do Łazienek przywieziono zakupioną w 1855 od Radziwiłłów z Nieborowa największą w Europie kolekcję drzew pomarańczowych, na potrzeby której wzniesiono specjalny pawilon. W 1915 Rosjanie ewakuowali z obiektów w Łazienkach najcenniejsze wyposażenie wnętrz. Zostało ono zwrócone w 1921 na mocy traktatu ryskiego. W 1940 Łazienki zostały zamknięte dla ludności polskiej. Po upadku powstania warszawskiego, w grudniu 1944, Niemcy oblali wnętrza pałacu Na Wyspie benzyną i podpalili. W ścianach częściowo spalonego budynku nawiercono otwory na dynamit, jednak nie wysadzono go w powietrze. Pożary zniszczyły także Ermitaż i Starą Kordegardę, a pałac Myślewicki, Biały Domek i Nową Pomarańczarnię zdewastowano. Zniszczono rośliny egzotyczne przechowywane w Starej i Nowej Pomarańczarni oraz uszkodzono niektóre rzeźby znajdujące się na terenie ogrodu. Straty w drzewostanie wyniosły ok. 25%. W 1960 w Łazienkach utworzono muzeum, będące oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie, i udostępniono do zwiedzania siedem pierwszych odrestaurowanych sal pałacu Na Wyspie.
Ciekawostki
Opis Parku
Główne wejście od Alei Ujazdowskich znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Belwederu. Obok głównego wejścia, nad sadzawką, stoi pomnik Fryderyka Chopina (autorstwa Wacława Szymanowskiego). Od 1959 w letnie miesiące (maj-wrzesień) organizowane są tam na świeżym powietrzu niedzielne koncerty chopinowskie, organizowane przez Towarzystwo im. Fryderyka Chopina i Stołeczną Estradę. Idąc od głównego wejścia w dół aleją biegnącą po zboczu dochodzi się do Starej Pomarańczarni z oranżerią i salą teatru królewskiego. W pobliżu Starej Pomarańczarni znajduje się Biały Domek, w którym latem w latach 1801–1805 mieszkał przebywający na wygnaniu późniejszy król Francji Ludwik XVIII. Od Białego Domku rozpoczyna się tzw. Promenada Królewska – spacerowa aleja wytyczona w 1778, prowadząca do pałacu Na Wyspie. Pałac Na Wyspie, zwany też pałacem Łazienkowskim, początkowo rezydencja magnacka, od końca XVIII wieku – królewska. Klasycystyczny pałac powstał poprzez rozbudowę budynku Łaźni przez architektów Dominika Merliniego i Jana Chrystiana Kamsetzera. Bogate wnętrze zostało zrekonstruowane po spaleniu przez Niemców w 1944. W sąsiedztwie pałacu znajduje się amfiteatr z 1790 wykorzystywany jako teatr letni, wzorowany na teatrze w Herkulanum. Po wschodniej stronie pałacu znajduje się największy budynek w Łazienkach, Wielka Oficyna, nazywana także Podchorążówką (związana z powstaniem listopadowym). W pobliżu południowego wyjścia znajduje się minipole golfowe, stanica jeździecka, oraz restauracja „Belvedere”. W znajdujących się nieopodal nieczynnych szklarniach organizowane są wystawy. W jednej z innych szklarni zorganizowano wytwórnię tkanin tradycyjnych i ozdobnych, będącą prywatną firmą kontynuującą tradycje spółdzielni tkackiej „Ład”. Na tradycyjnych drewnianych krosnach produkowane są m.in. tkaniny na potrzeby filmów o tematyce historycznej. Powierzchnia parku wynosi ok. 76 ha. Ogółem znajduje się tutaj ok. 40 budynków, z czego 10 o bardzo dużej wartości historycznej i artystycznej. Na teren parku prowadzi 10 bram.
Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:
Łazienki Królewskie w Warszawie
Ogród zgłosił:
Andrzej Nowiński ‚Zieleń we wnętrzach’
Wydarzenia
Źródła zdjęć – pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści – przejdź do zakładki „Więcej Informacji” (powyżej).