Własność księży salwatorianów, obecnie zamknięty dla mieszkańców
Ocena odwiedzających:
Dodaj swoją recenzję u dołu strony!
Nikt jeszcze nie ocenił
Kategoria:
Parki, skwery, zieleń publiczna
Szybka orientacja:
kolekcje roślin, wstęp bezpłatny
Adres: Kraków;
Województwo: małopolskie
Współrzędne GPS: 50.069675N, W
Telefony:
DLACZEGO WARTO ODWIEDZIĆ?
Wstępu do parku leżącego przy ulicy Szlak od lat broni żelazna krata z kłódką. Teren jest zamknięty od 2007 roku. Salwatorianie chcieli zbudować tu Ośrodek Salwatoriańskiej Formacji dla Młodzieży i Dorosłych oraz zrewitalizować zabytkowy teren zielony na cele publiczne, ale niestety wycofali się z inwestycji.
Godziny otwarcia:
Park zamknięty
Ceny biletów:
–
W sieci:
WYBRANE ZDJĘCIA
Plany
Nie dodano
Zdjęcia
Filmy
Nie dodano
Rośliny
Nie dodano
Historia
Park początkowo stanowił ogród Pałacu Montelupich wybudowanego w tym miejscu w XV wieku. Stanowił wspólną własność aż do objęcia własności pałacu przez Tarnowskich. Stanisław Tarnowski po przebudowaniu pałacu przekazał miastu ogród pałacowy do użytku publicznego przez wszystkich mieszkańców. W okresie międzywojennym, po wywłaszczeniu Tarnowskich, pałac wraz z parkiem został przekazany Zgromadzeniu księży Salwatorianów.
Po II Wojnie światowej teren pałacu i parku został przejęty przez władze PRL. W pałacu mieściła się siedziba Radio Kraków a park został w pełni udostępniony mieszkańcom miasta.
Po 1989 roku kiedy została utworzona komisja majątkowa Kościoła Katolickiego zgromadzenie zwróciło się do komisji o zwrot pałacu oraz przylegającego do niego parku. Park został przekazany zgromadzeniu, natomiast z wniosku o zwrot pałacu zgromadzenie się wycofało gdy Rodzina Tarnowskich rozpoczęła starania o stwierdzenie nieważności wywłaszczenia.
Po odzyskaniu parku przez Zgromadzenie, mimo licznych protestów okolicznych mieszkańców, studentów pobliskiej Politechniki Krakowskiej i radnych Dzielnicy Pierwszej park został zamknięty. Oficjalnie zgromadzenie podaje iż powodem zamknięcia parku jest brak funduszy na naprawę oświetlenia i infrastruktury parku.
W 2008 roku właściciele parku wystąpili o wydanie warunków zabudowy dla części terenów parku chcąc na tym terenie wybudować Europejski Ośrodek Salwatoriańskiej Formacji. Informowali jednocześnie iż jeśli dostaną zgodę na zabudowę pozostała część parku zostanie udostępniona mieszkańcom miasta. Propozycja zabudowy została jednak odrzucona przez Jana Janczykowskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Obecnie na części działki nie podlegającej ochronie a stanowiącej dotychczas wejście do parku powstaje biurowiec.
Ciekawostki
Nie dodano
Źródła zdjęć i informacji, ciekawe linki:
Park zgłosił:
Andrzej Nowiński ‚Zieleń we wnętrzach’
Wydarzenia
Nie dodano
Źródła zdjęć – pod każdym zdjęciem w powiększeniu. Źródła i autorzy opisów oraz dodatkowe licencje dla treści – przejdź do zakładki „Więcej Informacji” (powyżej).